Irhoven, Henricus van

Henricus van Irhoven,  ‘s Hertogenbosch1708-na 1787 ‘s Hertogenbosch

Boekverkoper; boek- en prentdrukker 1741-1746 in Den Bosch.

Een andere Henricus (Hendrik) van Irhoven van Leiden was ingeschreven aan de Academie in 1771 en trouwde te Leiden in 1772 met Elisabeth van Steenvoorde; Hendrik was toen tabakverkoper. Het eerste kind werd te Leiden geboren in 1775. In 1776 verhuisden ze naar Amsterdam (en hij werkte aanvankelijk onder J.F. Aepinus). Hij staat sindsdien een aantal malen vermeld in akten van Amsterdamse notarissen. In 1777 en 1778 werden te Amsterdam kinderen geboren  (gedoopt Kerk aan Huis = Evangelisch Luthers). De jaren van zijn geboorte en overlijden zijn (nog) niet gevonden. Gezien het volgende is hij de papierkunstenaar.

Hij was een vermaard tekenaar en kunstig papiersnijder, wat o.a. blijkt uit het volgende:  er wordt gemeld een Papieren Kunststuk in Felix Meritis, Amsterdam, een zinnebeeldig tafereel uit papier…door de behendige hand van den heer Hendrik van Irhoven, den 1 February 1785 aan de Maatschappij geschonken (Jrb. Gen. Amstelodamum 39 (1942), p.138).

In de collectie Rijksmuseum zijn drie ruimtelijke bloemstukken van hem. Genoemd wordt  verder: “Een heerlyke bewerkte Vaas, pronkende met borstbeelden van J. Oldenbarneveld, H. de Groot en J. en C. de Witt, in Medaljon; dezelve is gevuld met diversche fraaye bloemen enz.; aan den voet van gemelde vaas ligt een vogelnestje met eyeren, waarby eenige veederen; alles is schoon van ordonnantie en ongemeen kunstig en fraay van wit papier vervaardigd, door den beroemden h. van irhoven. Ao 1787, h. 22 dm., staande onder een glaase stulp, op een verguld voetstuk.” (Kramm 1856; Catalogus Jan Pekstok).

 

 

Collectie
  • Rijksmuseum